obrazekobrazek
obrazek
obrazek

Kurs AVR-GCC cz.5

29.03.2010 ABXYZ

Ostatnio omawiane były tablice i funkcje, a jeszcze wcześniej: zmienne, pętle i instrukcje warunkowe. W tej części kursu tematem przewodnim będzie tekst i działania na tekście. Napiszę też kilka zdań na temat preprocesora języka C. Kolejnym omawianym zagadnieniem będzie podział kodu źródłowego programu na oddzielnie kompilowane pliki. W części praktycznej będziemy bawić się alfanumerycznym wyświetlaczem LCD, przyłączymy do AVRa termometr cyfrowy ds18b20, a dalej połączymy AVRa z komputerem PC poprzez port szeregowy RS232C.

Programy z tekstem

Dotąd w przykładach z kursu używane były jedynie zmienne liczbowe. A co z tekstem ? Oczywiście tekst przechowuję się w pamięci komputera również w postaci liczb. Po prostu małym i wielkim literom alfabetu, cyfrom oraz wszystkim innym znakom przyporządkowuje się kolejne liczby z pewnego zakresu. Zwykle jeden znak zajmuje w pamięci komputera jeden bajt (osiem bitów), najczęściej używanym bywa kodowanie ASCII lub jego rozszerzenia.

kody ascii
Tablica kodów ASCII. Literom alfabetu, cyfrom oraz wszystkim innym znakom przyporządkowuje się kolejne liczby. Kliknij w obrazek, żeby obejrzeć całość.
W dalszej części artykułu, znajdziesz szczegółowe opis następujących zagadnień:

Zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

Pytania? Komentarze? Zobacz forum!

Autor strony nie gwarantuje, że podawane tu informacje, porady, schematy oraz kody źródłowe programów są wolne od błędów i w żadnym wypadku nie może ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku ich wykorzystania.

© 2009 abxyz. Wszelkie prawa zastrzeżone mordka
Strona jest częścią wortalu forbot.pl
obrazekobrazek